» Де і коли

  Де і коли


  Карпати - гірська система на сході Центральної Європи, на території України, Угорщини, Чехії, Польщі, Словаччині, Румунії, Сербії та Австрії. Простягається від околиць Братислави до Залізних Воріт на 1500 км, утворюючи опуклу дугу, замикає Середньодунайську рівнину.

  Карпати - один з головних вододілів Європи між Балтійським і Чорним морем. Діляться на дві субпровінції - Зовнішні Карпати (Західні і Східні) і Внутрішні Карпати (Західні і Східні). Орографічно виділяють Західні Карпати, Східні Карпати (частина яких - так звані Українські Карпати), Південні Карпати, Західні Румунські гори і Трансільванське плато.

  Переважаючі висоти Карпат 800-1200 м, найбільша висота - 2655 м (гора Ґерлаховский Штит в Татрах), в Україні - гора Говерла (2061 м). Найбільша ширина - 430 км. Площа цієї гірської системи - 24000 км². У Карпатах знаходиться до 20% всіх лісів України. Карпатські гори відносно молоді, сформовані в альпійську епоху горотворення і мають вік понад 25000000 років.

  Назва «Карпати» однокореневе з вірменським Քար (Qar) - камінь, Պատ (Pat) - стіна. Давнє польське слово «karpa» означає значні нерівності, підводні камені, значні стовбури або коріння. Від можливого дакійського значення - «гори», може відбуватися назва племені - «коропи» - «ті, хто живуть в горах», які населяли Карпати за часів Римської імперії. Кельтсько-іллирійске слово «Karn» - означало «камінь» або «купа каміння». Разючу подібність назви гір простежується з назвою острова Карпатос між Кіпром і Родосом.

  Інша назва - Сарматські гори - трапляється в роботах античних і середньовічних географів. У Птолемея від назви кельтського племені бастарни, які тут проживали, гори Карпат називалися - лат. Alpes Bastarnidae.

  Утворення Карпатських гір

  Ще до утворення карпатської геосинкліналі на місці сучасної гірської споруди Карпат і їх передгір'я в палеозойській ері було пасмо гір, з'єднувало Свентокшітські і Судетські гори з Добруджії. Це давнє пасмо називають Пракарпатами. Внаслідок руху земної кори Пракарпати були зруйновані, і на початку мезозойської ери на їх місці виникла майже рівнинна територія, близька до платформи.

  Значне накопичення осадових товщ в межах карпатської геосинкліналі тісно пов'язане з діяльністю морських басейнів Тетіс, який протягом тривалого часу розділяв два древніх материки - Гондвану на півдні, і Лавразію - на півночі.

  Лише наприкінці мезозойської ери океан відступив, і на його місці почали виникати гори, рівнини і морські западини. Вважається, що басейн Середземного моря і глибоководді Чорного і Каспійського морів є його залишками. Решта території протягом мезозойської і кайнозойської ер були охоплені формуванням гірського ланцюга, до складу якого входять Апенніни, Піренеї, Альпи, Карпати, Балкани, Крим, Кавказ, Памір та ін. Цей грандіозний гірський ланцюг, витягнутий в широтному напрямку, становить альпійський складчастий пояс. У його межах Карпати займають одне з центральних положень.

  Процес формування гірської споруди Карпат проходив поступово. Інтенсивний прогин земної кори в межах карпатської геосинкліналі супроводжувався активним накопиченням в її межах осадових товщ. Формування їх проходило за рахунок руйнування гірських споруд південно-західної частини Руської платформи, Келецько-Сандомирського кряжу, Судет, Пракарпат, Добруджії, Мармароського масиву.

  Протягом кайнозойської ери сучасна територія Карпат перебувала під водоймами палеогенового моря. За поширенням і будовою осадових порід можна встановити географічні особливості басейну, його контури і морфологію морського дна. У вапнякових товщах трапляється велика кількість залишків морських організмів - коралів, морських лілій, різних черепашок тощо. Вони відкладалися на дні теплих, відкритих і неглибоких басейнів. Саме такі умови були на початку формування палеогенового моря. У пісковиках, поруч з викопної морською фауною, трапляються рослинні залишки, які свідчать про близькість суші і про прибережний характер піщаних відкладень.

  Почавшись в кінці мезозойської ери, висхідні рухи альпійського горотворення розвивалися і під час кайнозойської ери. Наприкінці палеогенового періоду стали формуватися осьові частини майбутніх гірських систем Альп, Карпат, Кавказу.

  У той період у моря почали виступати окремі острівці, а потім і цілі острови. Найбільшими з них були сучасні Чивчинські гори і Рахівський кристалічний масив. На північ і північний захід від цього масиву серед водних просторів все виразніше виступали обриси Карпатських гір. Вони весь час піддавалися ерозії, однак горотворні процеси були активними. Тому наприкінці палеогенового періоду на місці геосинкліналі вже чітко сформувалися два гірські ланцюги, які відповідають нинішнім Зовнішнім Карпатам.

  З двох сторін Зовнішніх Карпат було в той час море. Ось гірської гряди проходила в рамках сучасних Бескид, Горгани і буковинських Карпат. На північний схід від Зовнішніх Карпат, на території Прикарпаття, далі вирував морський басейн. На його дні відкладалися потужні осадові товщі внаслідок розмиву південно-західного крила Російської платформи і підвищеного гірського хребта Зовнішніх Карпат.

  Внутрішні Карпати були представлені Пьенінськіми і Мараморськіми кручами. На південний захід від них пройшов Закарпатський внутрішній прогин з Вірголат-Гутинської вулканічної грядою. Ще південніше, в районі Берегівського низькогір'я, проліг Пріпанонській глибинний роз'єм, відділяє Карпати від Угорської міжгірної улоговини.

  Між внутрішнім і зовнішнім Карпатами в кінці палеогенового періоду існував морський басейн. Він був останнім в межах Карпатських гір. За час його існування тут накопичилися значні товщі піщаних відкладень.

  По-різному виявляються інші покриття. Магурський витягнувся вузькою смугою у верхів'ях басейну річки Ужа, субсілезькій проходить ще вже смугою в межиріччі Верхнього Дністра і Стрия, в околицях села Розлуч і південніше міста Турки. Тут - низькогірна центральна частина Карпатських гір, переважають куполовидні вершини і пологі схили, придатні для сільськогосподарського використання. Цю частину гір називають Верховиною.

  На південь від Сілезького покриву розміщений Дуклянський - високогірна полонинська частина Карпатських гір. Своєрідні покриви простежуються в в південно-західній частині Українських Карпат. Вони представлені Рахівським, Поркулецькім та Чорногірським покривами (насувами). Тут найвищі в Українських Карпатах гори - Говерла, Петрос, Піп Іван та інші.

  У процесі горотворення Передкарпатський крайовий прогин, а потім і Закарпатський внутрішній заповнюються осадовими товщами. Гірські річки руйнували слабостійкі відкладення і безперервно переносили в улоговини гальку, пісок, мул. Море в межах прогинів поступово міліло, а згодом і зовсім відступило. У замкнутих улоговина відбувалося інтенсивне випаровування вологи, що призвело до випадання солей. На Прикарпатті їх добували два калійні комбінати: Стебницький і Калуський.

  Вулканізм

  Тривалий процес формування Карпатських гір супроводжувався все новими проявами вулканізму, який тривав аж до початку четвертинного періоду (це близько 1,5-2 млн. років тому). Сліди недавньої вулканічної діяльності можна і зараз спостерігати в районі Виноградова, Вишкова, Тячева, де долина Тиси перетинає Вірголат-Гутинський вулканічний хребет. У центрі міста Хуст підноситься конус згаслого вулкана. На його вершині в першій половині XIV століття був побудований укріплений замок для утримання в покорі солекопів і для охорони Мараморшських соляних копалень. На цей замок часто нападали татари. Останній раз в 1717 році сюди добрався кримський хан Гірей.

  Конуси вимерлих вулканів є і в околицях Ужгорода, Мукачево, Берегово. Біля Вишкова краще збереглися вулканічні кратери.

  Ланцюг так званих похованих вулканів оголюється в районі сіл Доброні, Дрісіни і Шаланок. Вулканічні породи в цьому ланцюзі представлені в основному андезитами. Виходи їх відомі в районі сіл Дрісіни і Шаланок. Уздовж південної околиці Закарпатського внутрішнього прогину наявні потужні товщі ліпаритів. На поверхні вони оголюються на великій площі в Берегівському районі. Ці вулканічні виверження почалися в палеогені і закінчилися в кінці міоцену (близько 15 млн років тому). Тому значна їх частина перекрита осадовими породами пліоцену.

  Про недавньої вулканічної діяльності Вірголат-Гутинської вулканічної гряди свідчать мінеральні, а в горах Каліман-Харгіта - в тому числі і гарячі джерела.

  Про активні процеси у верхній мантії Землі під Карпатами свідчать землетруси, останній з яких відбувся 4 березня 1977 року в горах Вранча на території тодішньої Соціалістичної Республіки Румунії.

  У четвертинний період Карпати зазнали часткового зледеніння. Ними були охоплені високогірні масиви Чорногори та Свидовця, Попа Івана Мараморшского. Релікти його простежуються у вигляді карів, льодовикових цирків, моренних відкладень в долинах гірських потоків.

  В межах середньогір'я, не зазнало заледеніння, відбувалося морозне вивітрювання гірських порід. Вивітрені кам'яні розсипи можна спостерігати на схилах Горган.

  Геологічна будова та корисні копалини

  Карпати утворюють північно-східну гілку Альпійської складчастої геосинклінальної області Європи. Виділяється ряд великих структурних елементів північно-західного-південно-східного простягання, розділених насувами: Передкарпатський передовий прогин, Зовнішні Карпати, Внутрішні Карпати, Закарпатський тиловий прогин.

  У Внутрішніх Карпатах на території України виділяють Мармарошський кристалічний масив і зону Підгаля. Згідно простягання основних структурних елементів Карпат, виділяють зони зі специфічним набором корисних копалин.

  У Прикарпатському прогині - самородна сірка, газ (Дашевське, Косівське та ін. Родовища), нафта (Бориславське, Бабченківське родовища), озокерит (Бориславське родовище), кам'яна і калійна солі (Калуш-Голинського, Стебницьке та ін. Родовища). Підраховано, що на Прикарпатті є близько 35000000000 тонн соляних покладів.

  У Закарпатському прогині - кам'яна сіль (Солотвинське родовище) газ, буре вугілля (Ільницький, Кривський родовища), цеоліти. З неогеновим вулканізмом пов'язані ртутні (Великий Шаян, Боркут), жильні золото-поліметалічні і баритові (Беганське родовище) руди, алуніти, каоліни, перліт, бентонітові глини (Горбське родовище).

  У передній частині Зовнішні Карпати відомі родовищами нафти, в Мармарошському масиві - родовища доломіту, вапняку, мраморів, сировини для кам'яного лиття. У метаморфічному комплексі відомі прояви стратіформних колчеданно-поліметалічних, мідно-колчеданних, баритових і залізо-марганцевих руд.

  У Карпатах поширені мінеральні води, на південно-західних схилах Карпат і на Закарпатті - вуглекислі (родовища Свалява, Поляна-Квасова). В зоні зчленування Передкарпатського прогину зі Східно-Європейською платформою розташовані родовища азотних сульфатних вод.

  У Внутрішній зоні Передкарпатського прогину поширені розсоли хлоридного (сульфат-хлоридного) складу (Моршин) і особливий, рідкісний тип слабомінералізованих вод з підвищеним вмістом органічних речовин (Трускавець).

  У Закарпатському прогині поширені термальні і субтермальні води підвищеної мінералізації, які використовують з лікувальною і теплоенергетичною метою.

  Запаси золота представлені Берегівським та Мужіївським золотополіметалічним родовищами. Останнє введено в промислове освоєння 1999 року, і в цьому ж році на базі Мужіївського державного золотополіметалічного комбінату створено ТОВ «Закарпатполіметали».

  З давніх часів в межах Прикарпаття добували нафту, яку раніше називали «ропа». Використовували її лише для змащування возів з гонту (дранки). Згодом з ропи почали вилучати гас, який застосовували в гасових лампах (для освітлення). Інтенсивний видобуток нафти почався в середині XIX століття, коли були відкриті способи отримання та використання її легких фракцій. Перші потужні свердловини з'являються на родовищах у Бориславі, Тустановичі, Мразниці, Бикові.

  Найбільш давні гірські породи, знайдені в Карпатах, виникли у 1,2 мільярди років тому.

Фото
Видео
 • Трейлер к фильму Невероятные приключения Bruklin'a в Карпатах

Карты
 • Карта

  Карта маршрутов Карпатскими горами

Лучшие блоги
Горы мира
Discovery
[not-aviable=main]

Де і коли


Карпати - гірська система на сході Центральної Європи, на території України, Угорщини, Чехії, Польщі, Словаччині, Румунії, Сербії та Австрії. Простягається від околиць Братислави до Залізних Воріт на 1500 км, утворюючи опуклу дугу, замикає Середньодунайську рівнину.

Карпати - один з головних вододілів Європи між Балтійським і Чорним морем. Діляться на дві субпровінції - Зовнішні Карпати (Західні і Східні) і Внутрішні Карпати (Західні і Східні). Орографічно виділяють Західні Карпати, Східні Карпати (частина яких - так звані Українські Карпати), Південні Карпати, Західні Румунські гори і Трансільванське плато.

Переважаючі висоти Карпат 800-1200 м, найбільша висота - 2655 м (гора Ґерлаховский Штит в Татрах), в Україні - гора Говерла (2061 м). Найбільша ширина - 430 км. Площа цієї гірської системи - 24000 км². У Карпатах знаходиться до 20% всіх лісів України. Карпатські гори відносно молоді, сформовані в альпійську епоху горотворення і мають вік понад 25000000 років.

Назва «Карпати» однокореневе з вірменським Քար (Qar) - камінь, Պատ (Pat) - стіна. Давнє польське слово «karpa» означає значні нерівності, підводні камені, значні стовбури або коріння. Від можливого дакійського значення - «гори», може відбуватися назва племені - «коропи» - «ті, хто живуть в горах», які населяли Карпати за часів Римської імперії. Кельтсько-іллирійске слово «Karn» - означало «камінь» або «купа каміння». Разючу подібність назви гір простежується з назвою острова Карпатос між Кіпром і Родосом.

Інша назва - Сарматські гори - трапляється в роботах античних і середньовічних географів. У Птолемея від назви кельтського племені бастарни, які тут проживали, гори Карпат називалися - лат. Alpes Bastarnidae.

Утворення Карпатських гір

Ще до утворення карпатської геосинкліналі на місці сучасної гірської споруди Карпат і їх передгір'я в палеозойській ері було пасмо гір, з'єднувало Свентокшітські і Судетські гори з Добруджії. Це давнє пасмо називають Пракарпатами. Внаслідок руху земної кори Пракарпати були зруйновані, і на початку мезозойської ери на їх місці виникла майже рівнинна територія, близька до платформи.

Значне накопичення осадових товщ в межах карпатської геосинкліналі тісно пов'язане з діяльністю морських басейнів Тетіс, який протягом тривалого часу розділяв два древніх материки - Гондвану на півдні, і Лавразію - на півночі.

Лише наприкінці мезозойської ери океан відступив, і на його місці почали виникати гори, рівнини і морські западини. Вважається, що басейн Середземного моря і глибоководді Чорного і Каспійського морів є його залишками. Решта території протягом мезозойської і кайнозойської ер були охоплені формуванням гірського ланцюга, до складу якого входять Апенніни, Піренеї, Альпи, Карпати, Балкани, Крим, Кавказ, Памір та ін. Цей грандіозний гірський ланцюг, витягнутий в широтному напрямку, становить альпійський складчастий пояс. У його межах Карпати займають одне з центральних положень.

Процес формування гірської споруди Карпат проходив поступово. Інтенсивний прогин земної кори в межах карпатської геосинкліналі супроводжувався активним накопиченням в її межах осадових товщ. Формування їх проходило за рахунок руйнування гірських споруд південно-західної частини Руської платформи, Келецько-Сандомирського кряжу, Судет, Пракарпат, Добруджії, Мармароського масиву.

Протягом кайнозойської ери сучасна територія Карпат перебувала під водоймами палеогенового моря. За поширенням і будовою осадових порід можна встановити географічні особливості басейну, його контури і морфологію морського дна. У вапнякових товщах трапляється велика кількість залишків морських організмів - коралів, морських лілій, різних черепашок тощо. Вони відкладалися на дні теплих, відкритих і неглибоких басейнів. Саме такі умови були на початку формування палеогенового моря. У пісковиках, поруч з викопної морською фауною, трапляються рослинні залишки, які свідчать про близькість суші і про прибережний характер піщаних відкладень.

Почавшись в кінці мезозойської ери, висхідні рухи альпійського горотворення розвивалися і під час кайнозойської ери. Наприкінці палеогенового періоду стали формуватися осьові частини майбутніх гірських систем Альп, Карпат, Кавказу.

У той період у моря почали виступати окремі острівці, а потім і цілі острови. Найбільшими з них були сучасні Чивчинські гори і Рахівський кристалічний масив. На північ і північний захід від цього масиву серед водних просторів все виразніше виступали обриси Карпатських гір. Вони весь час піддавалися ерозії, однак горотворні процеси були активними. Тому наприкінці палеогенового періоду на місці геосинкліналі вже чітко сформувалися два гірські ланцюги, які відповідають нинішнім Зовнішнім Карпатам.

З двох сторін Зовнішніх Карпат було в той час море. Ось гірської гряди проходила в рамках сучасних Бескид, Горгани і буковинських Карпат. На північний схід від Зовнішніх Карпат, на території Прикарпаття, далі вирував морський басейн. На його дні відкладалися потужні осадові товщі внаслідок розмиву південно-західного крила Російської платформи і підвищеного гірського хребта Зовнішніх Карпат.

Внутрішні Карпати були представлені Пьенінськіми і Мараморськіми кручами. На південний захід від них пройшов Закарпатський внутрішній прогин з Вірголат-Гутинської вулканічної грядою. Ще південніше, в районі Берегівського низькогір'я, проліг Пріпанонській глибинний роз'єм, відділяє Карпати від Угорської міжгірної улоговини.

Між внутрішнім і зовнішнім Карпатами в кінці палеогенового періоду існував морський басейн. Він був останнім в межах Карпатських гір. За час його існування тут накопичилися значні товщі піщаних відкладень.

По-різному виявляються інші покриття. Магурський витягнувся вузькою смугою у верхів'ях басейну річки Ужа, субсілезькій проходить ще вже смугою в межиріччі Верхнього Дністра і Стрия, в околицях села Розлуч і південніше міста Турки. Тут - низькогірна центральна частина Карпатських гір, переважають куполовидні вершини і пологі схили, придатні для сільськогосподарського використання. Цю частину гір називають Верховиною.

На південь від Сілезького покриву розміщений Дуклянський - високогірна полонинська частина Карпатських гір. Своєрідні покриви простежуються в в південно-західній частині Українських Карпат. Вони представлені Рахівським, Поркулецькім та Чорногірським покривами (насувами). Тут найвищі в Українських Карпатах гори - Говерла, Петрос, Піп Іван та інші.

У процесі горотворення Передкарпатський крайовий прогин, а потім і Закарпатський внутрішній заповнюються осадовими товщами. Гірські річки руйнували слабостійкі відкладення і безперервно переносили в улоговини гальку, пісок, мул. Море в межах прогинів поступово міліло, а згодом і зовсім відступило. У замкнутих улоговина відбувалося інтенсивне випаровування вологи, що призвело до випадання солей. На Прикарпатті їх добували два калійні комбінати: Стебницький і Калуський.

Вулканізм

Тривалий процес формування Карпатських гір супроводжувався все новими проявами вулканізму, який тривав аж до початку четвертинного періоду (це близько 1,5-2 млн. років тому). Сліди недавньої вулканічної діяльності можна і зараз спостерігати в районі Виноградова, Вишкова, Тячева, де долина Тиси перетинає Вірголат-Гутинський вулканічний хребет. У центрі міста Хуст підноситься конус згаслого вулкана. На його вершині в першій половині XIV століття був побудований укріплений замок для утримання в покорі солекопів і для охорони Мараморшських соляних копалень. На цей замок часто нападали татари. Останній раз в 1717 році сюди добрався кримський хан Гірей.

Конуси вимерлих вулканів є і в околицях Ужгорода, Мукачево, Берегово. Біля Вишкова краще збереглися вулканічні кратери.

Ланцюг так званих похованих вулканів оголюється в районі сіл Доброні, Дрісіни і Шаланок. Вулканічні породи в цьому ланцюзі представлені в основному андезитами. Виходи їх відомі в районі сіл Дрісіни і Шаланок. Уздовж південної околиці Закарпатського внутрішнього прогину наявні потужні товщі ліпаритів. На поверхні вони оголюються на великій площі в Берегівському районі. Ці вулканічні виверження почалися в палеогені і закінчилися в кінці міоцену (близько 15 млн років тому). Тому значна їх частина перекрита осадовими породами пліоцену.

Про недавньої вулканічної діяльності Вірголат-Гутинської вулканічної гряди свідчать мінеральні, а в горах Каліман-Харгіта - в тому числі і гарячі джерела.

Про активні процеси у верхній мантії Землі під Карпатами свідчать землетруси, останній з яких відбувся 4 березня 1977 року в горах Вранча на території тодішньої Соціалістичної Республіки Румунії.

У четвертинний період Карпати зазнали часткового зледеніння. Ними були охоплені високогірні масиви Чорногори та Свидовця, Попа Івана Мараморшского. Релікти його простежуються у вигляді карів, льодовикових цирків, моренних відкладень в долинах гірських потоків.

В межах середньогір'я, не зазнало заледеніння, відбувалося морозне вивітрювання гірських порід. Вивітрені кам'яні розсипи можна спостерігати на схилах Горган.

Геологічна будова та корисні копалини

Карпати утворюють північно-східну гілку Альпійської складчастої геосинклінальної області Європи. Виділяється ряд великих структурних елементів північно-західного-південно-східного простягання, розділених насувами: Передкарпатський передовий прогин, Зовнішні Карпати, Внутрішні Карпати, Закарпатський тиловий прогин.

У Внутрішніх Карпатах на території України виділяють Мармарошський кристалічний масив і зону Підгаля. Згідно простягання основних структурних елементів Карпат, виділяють зони зі специфічним набором корисних копалин.

У Прикарпатському прогині - самородна сірка, газ (Дашевське, Косівське та ін. Родовища), нафта (Бориславське, Бабченківське родовища), озокерит (Бориславське родовище), кам'яна і калійна солі (Калуш-Голинського, Стебницьке та ін. Родовища). Підраховано, що на Прикарпатті є близько 35000000000 тонн соляних покладів.

У Закарпатському прогині - кам'яна сіль (Солотвинське родовище) газ, буре вугілля (Ільницький, Кривський родовища), цеоліти. З неогеновим вулканізмом пов'язані ртутні (Великий Шаян, Боркут), жильні золото-поліметалічні і баритові (Беганське родовище) руди, алуніти, каоліни, перліт, бентонітові глини (Горбське родовище).

У передній частині Зовнішні Карпати відомі родовищами нафти, в Мармарошському масиві - родовища доломіту, вапняку, мраморів, сировини для кам'яного лиття. У метаморфічному комплексі відомі прояви стратіформних колчеданно-поліметалічних, мідно-колчеданних, баритових і залізо-марганцевих руд.

У Карпатах поширені мінеральні води, на південно-західних схилах Карпат і на Закарпатті - вуглекислі (родовища Свалява, Поляна-Квасова). В зоні зчленування Передкарпатського прогину зі Східно-Європейською платформою розташовані родовища азотних сульфатних вод.

У Внутрішній зоні Передкарпатського прогину поширені розсоли хлоридного (сульфат-хлоридного) складу (Моршин) і особливий, рідкісний тип слабомінералізованих вод з підвищеним вмістом органічних речовин (Трускавець).

У Закарпатському прогині поширені термальні і субтермальні води підвищеної мінералізації, які використовують з лікувальною і теплоенергетичною метою.

Запаси золота представлені Берегівським та Мужіївським золотополіметалічним родовищами. Останнє введено в промислове освоєння 1999 року, і в цьому ж році на базі Мужіївського державного золотополіметалічного комбінату створено ТОВ «Закарпатполіметали».

З давніх часів в межах Прикарпаття добували нафту, яку раніше називали «ропа». Використовували її лише для змащування возів з гонту (дранки). Згодом з ропи почали вилучати гас, який застосовували в гасових лампах (для освітлення). Інтенсивний видобуток нафти почався в середині XIX століття, коли були відкриті способи отримання та використання її легких фракцій. Перші потужні свердловини з'являються на родовищах у Бориславі, Тустановичі, Мразниці, Бикові.

Найбільш давні гірські породи, знайдені в Карпатах, виникли у 1,2 мільярди років тому.

Powered by DM-Travels © 2015